تور کربلا نهال گشت

تور کربلا

تور زمینی کربلا بدون ویزا

 • از تاریخ 28 خرداد 1401 دیگر نیازی به اخذ ویزا برای عبور از مرزهای زمینی عراق نیست و زائران می‌توانند به مدت 30 روز (قابل تمدید) بدون ویزا در این کشور اقامت داشته باشند.

تورهای کربلا بر اساس مبدا

تور زمینی کربلا از قم

تاریخ رفت

هر روز

اقامت

2 روز

هتل

ج (درجه 3)

از 4,690,000 تومان

اطلاعات تور

تور زمینی کربلا از کرج

تاریخ رفت

هر روز

اقامت

8 روز

هتل

ب (درجه 2)

از 5,210,000 تومان

اطلاعات تور

تور کربلا از قم
تور کربلا از قم

تاریخ رفت

29 و 30 و 31 تیر

اقامت

8 روز

هتل

ج (درجه 3)

ایران ایر

از 9,590,000 تومان

اطلاعات تور

تور کربلا از کرج

تاریخ رفت

25 تیر

اقامت

8 روز

هتل

ب (درجه 2)

ایران ایر

از 9,990,000 تومان

اطلاعات تور

تور کربلا از یزد

تاریخ رفت

تیر ماه

اقامت

8 روز

10 روز

15 روز

هتل

الف (درجه 1)

ب (درجه 2)

کاسپین

از 10,840,000 تومان

اطلاعات تور

تورهای کربلا هوایی

تور کربلا از قم
تور کربلا از قم

تاریخ رفت

29 و 30 و 31 تیر

اقامت

8 روز

هتل

ج (درجه 3)

ایران ایر

از 9,590,000 تومان

اطلاعات تور

تور کربلا از کرج

تاریخ رفت

25 تیر

اقامت

8 روز

هتل

ب (درجه 2)

ایران ایر

از 9,990,000 تومان

اطلاعات تور

تور کربلا از یزد

تاریخ رفت

تیر ماه

اقامت

8 روز

10 روز

15 روز

هتل

الف (درجه 1)

ب (درجه 2)

کاسپین

از 10,840,000 تومان

اطلاعات تور

تورهای کربلا زمینی

عنوان تور اقامت تاریخ رفت حمل و نقل قیمت

تور زمینی کربلا از قم

2 روز هر روز 4,690,000

تور زمینی کربلا

7 روز هر روز 4,690,000

تور زمینی کربلا از کرج

8 روز هر روز 5,210,000

تور کربلا، زیارت کربلا با کاروان حج و زیارت

خدمت‌گزاران شما در شرکت خدمات مسافرتی نهال‌گشت، مفتخر به برگزاری تور زیارتی کربلا، با کیفیتی متفاوت و استاندارد، زیر نظر سازمان حج و زیارت می‌باشند. تور کربلا برگزار شده توسط سازمان حج و زیارت، مزایای بسیار زیادی نسبت به سایر تورهای آزاد دارند که در ادامه توضیحاتی در این زمینه به شما ارائه خواهیم داد. همچنین برگزاری تور کربلا توسط آژانس معتبر نهال‌گشت، تضمینی برای برگزاری با کیفیت‌ و پاسخگویی بیشتر و بهتر در قبال کاستی‌ها و دغدغه‌های زائرین گرامی است. با ما همراه باشید تا با تور کربلا نهال‌گشت بیشتر آشنا شویم.

تور نجف، نقطه آغازین مسیر کاروان کربلا در عراق

تور زیارتی عتبات کشور عراق تنها به زیارت حرم سرور و سالار شهیدان، حضرت امام حسین علیه‌السلام خلاصه نمی‌شود. بلکه در تور کربلا ابتدا به شهر نجف و به زیارت و پابوسی امیرامؤمنین امام علی علیه‌السلام می‌رویم و بسته به مدت‌زمان تور نجف – کربلا، 2 تا 3 شب در نجف اشرف اقامت خواهیم داشت. همچنین در مدت اقامت در تور نجف، علاوه بر حرم مطهر حضرت علی علیه‌السلام از مسجد سهله، قبرستان وادی‎السلام، مسجد کوفه و مرقد میثم تمار، مسلم بن عقیل و مختار ثقفی بازدید خواهیم داشت. لازم به ذکر است که نهال‎‌گشت، بهترین هتل‌های نجف را برای اقامت در تور نجف در نظر گرفته است.

تور کاظمین، اولین یا آخرین روز تور عتبات عراق

تور کاظمین جزو جدایی ناپذیر تورهای عتبات برگزار شده توسط سازمان حج و زیارت است. در تور کاظمین 1 شب را در یکی از بهترین هتل‌های کاظمین یا بغداد که در کنار حرم مطهر امام موسی کاظم و امام جواد علیه‌السلام قرار دارند اقامت داشته تا با خیال راحت به زیارت بروید. نکته قابل تذکر در مورد تور کاظمین این است که اگر از طریق فرودگاه بغداد وارد خاک عراق شویم، اولین روز تور زیارتی عراق را در کاظمین اقامت خواهیم داشت.

تور سامرا، زیارت امامین شریفین در نیم روز

تور سامرا به دلیل ناامنی‌هایی که در منطقه وجود دارد، هرگز به صورت اقامتی برگزار نمی‌شود. شما در همان روز تشرف به کاظمین، سری به شهر سامرا زده و به زیارت امامین شریفین امام هادی و امام حسن عسگری علیهما السلام خواهید رفت. شهر سامراء در شرق رودخانه دجله و در 125 کیلومتری شهر بغداد قرار دارد. شهر سامرا از شمال با استان نینوا، از جنوب با بغداد، از شرق با کرکوک و از غرب با استان الانبار همسایه است. در تور سامراء ابتدا به زیارت حرم امام‌زاده سید محمد، فرزند امام هادی علیه‌السلام که در نزدیکی شهر سامراء قرار دارد خواهیم رفت.

تور کربلا هوایی یا زمینی؟ هزینه دو برابر یا خستگی چند برابر؟

تور زیارتی کربلا به دو صورت تور کربلا زمینی و تور کربلا هوایی برگزار می‌شود. تور هر کدام از این روش‌ها برای سفر به کربلا شرایط و ویژگی‌های خاص خود را داشته و همین تفاوت نیز باعث شده تا تور زیارتی کربلا به هر دو صورت زمینی و هوایی برگزار شود. اما کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

تور کربلا هوایی، هزینه بیشتر، خستگی کمتر

از آنجا که پرواز مستقیمی به مقصد کربلا وجود ندارد، شهر کربلا مقصد اول هیچ یک از تورهای عتبات عراق نیست. اما پرواز کربلا از کدام یک از فرودگاه‌های کشور انجام و در فرودگاه کدام شهر عراق به زمین می‌نشیند؟

تور هوایی کربلا از چه شهرهایی انجام می‌شود؟

تور کربلا هوایی نهال‌گشت از همه شهرهایی که پرواز مستقیم به نجف و بغداد دارند برگزار می‌شود. و شما می‌توانید با ثبت نام اولی در نهال‌گشت و مراجعه به نمایندگی نهال‌گشت در شهر خود، مدارک خود را تحویل و ثبت نام نهایی تور کاروان کربلا را انجام دهید.

تذکر: هزینه ترانسفر مسافر از درب منزل تا فرودگاه مبدا بر عهده خود مسافر است.

تور کربلا هوایی نجف ورود

در این تور پرواز شما در فرودگاه نجف به زمین نشسته و در نتیجه داستان زیارت شما در سرزمین عراق از شهر نجف آغاز و در فرودگاه بغداد به پایان خواهد رسید. مسیر سفر شما در تور عتبات نجف ورود به صورت زیر است:

فرودگاه مبداء ← فرودگاه نجف ← نجف ← کربلا کاظمین و سامراء ← فرودگاه بغداد ← فرودگاه مبداء

تور کربلا هوایی بغداد ورود

در این تور شما با یک پرواز مستقیم در فرودگاه بغداد به زمین نشسته و پس از یک شب اقامت در کاظمین، به سمت کربلا حرکت کرده و پس از اقامت در کربلا، با حرکت به سمت نجف اشرف و پس از اقامت در شهر امیرالمومنین، سفر شما با پروازی از فرودگاه نجف اشرف به سمت فرودگاه مبداء به پایان خواهد رسید. مسیر سفر شما در تور عتبات بغداد ورود به صورت زیر است:

فرودگاه مبداء ← فرودگاه بغداد ← کاظمین و سامراء ← کربلا ← نجف ← فرودگاه نجف ← فرودگاه مبداء

تور کربلا زمینی؛ کم هزینه اما خسته کننده

تور زمینی کربلا از اکثر شهرهای ایران برگزار می‌شود. به شرطی که ظرفیتی که برای تور در نظر گرفته‌اند تکمیل شود. در این تور شما با اتوبوس راهی یکی از پایانه‌های مرزی شده و پس از عبور از مرز، با اتوبوس‌های عراقی به سمت کربلا حرکت می‌کنید. البته ممکن است یک شب هم در مرز اقامت داشته باشید. عبور از مرز ایران از یکی از پایانه‌های مرزی مهران، خسروی، شلمچه و چذابه صورت می‌گیرد. اینکه از پایانه‌ها مرزی وارد خاک عراق شوید به شهر شما بستگی دارد.

از شهر شما تا نجف

 • صبح روز اول: جمع شدن زائرین در مکانی که از قبل مشخص شده و و راهی شدن با اتوبوس در میان سلام و صلوات عزیزان و بستگان
 • ظهر روز اول: اقامه نماز و صرف ناهار در یکی از رستوران‌های خوب طرف قرارداد با سازمان حج و زیارت
 • شب روز اول: رسیدن به پایانه مرزی (مهران، چذابه یا شلمچه)، اقامه نماز و صرف شام در استراحتگاه‌هایی که سازمان حج زیارت در نظر گرفته
 • صبح روز دوم: اقامه نماز صبح، عبور از مرز و حرکت به سوی نجف اشرف با اتوبوس‌های عراقی (مدت زمان سفر از مرز مهران تا شهر نجف 5 ساعت)

پایانه‌های مرزی ایران و عراق

 • پایانه مرزی شلمچه: راه ورود زائرین استان‌های جنوبی کشور همچون خوزستان، بوشهر، هرمزگان
 • پایانه مرزی چذابه: راه ورود زائرین استان‌های مرکزی همچون اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد و …
 • پایانه مرزی مهران: راه ورود زائرین همه استان‌های شمالی و بیشتر استان‌های غربی و استان‌های تهران، قم و …
 • پایانه مرزی خسروی: در برخی مواقع که امنیت این مرز برقرار است ممکن است برخی کاروان‌ها از طریق مرز خسروی وارد خاک عراق شوند.

تور کربلا زمینی چه تفاوتی با تور کربلا هوایی دارد؟

تنها تفاوت تور زیارتی کربلا هوایی با تور کربلا زمینی در نحوه سفر به کشور عراق است و به محض رسیدن به عراق، همه چیز بین زائرین تور هوایی و زمینی برابر خواهد شد. سفر به عراق با پرواز قطعا مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتر است. به همین دلیل هم مدت زمان تور زمینی کربلا یک روز بیشتر از تور هوایی کربلا می‌باشد.

 • زمان سفر: در تور زمینی کربلا شما یک روز بیشتر در راه هستید. از این رو مدت زمان تور زمینی کربلا یک روز بیشتر از تور هوایی کربلا می‌باشد. به طور مثال مدت زمان پرواز تهران – نجف کمتر از 1 ساعت و 30 دقیقه است، اما پیمودن مسیر زمینی تهران تا نجف با اتوبوس قریب به 13 ساعت به طول خواهد انجامید.
 • هزینه سفر: از آنجا که پرواز به مقصد نجف یا بغداد یک پرواز خارجی محسوب می‌شود. هزینه آن نیز کمی بالاست، در نتیجه به طور معمول هزینه تور هوای کربلا از 1 میلیون تا 1,5 میلیون تومان گران‌تر از تور زمینی عتبات می‌باشد.
 • راحتی سفر: قطعا سفر با هواپیما بسیار راحت و کم دردسر است. کاروان زمین کربلا اگرچه حال و هوای خاص خود را داشته اما برای کسانی که توان جسمی پایینی دارند کمی خسته کننده خواهد بود.

مدت زمان تور زیارتی کربلا

مدت زمان تور کربلا در تورهای مختلف متفاوت است. همچنین مدت زمان اقامت در شهرهای زیارتی عراق نیز متفاوت است. اما به طور معمول این زمان کمتر از یک هفته نخواهد بود.

1. تور کربلا 7 شب و 8 روز (3 شب نجف، 3 شب کربلا، 1 شب کاظمین)

2. تور کربلا 6 شب و 7 روز (2 شب نجف، 3 شب کربلا، 1 شب کاظمین)

3. تور کربلا 5 شب و 6 روز (2 شب نجف، 2 شب کربلا، 1 شب کاظمین)

✔ در صورت ناپایدار و ناامن بودن شهر کاظمین، به جای یک شب اقامت در کاظمین، یک شب به زمان اقامت در کربلا افزوده خواهد شد.

✔ در تور زمینی کربلا روز اول سفر را در راه هستید. به همین دلیل در تور زیارتی کربلا زمینی روز اول جزو برنامه تور در نظر گرفته نمی‌شود.

برنامه تور کربلا

اگر ورود شما به شهر نجف اشرف باشد برنامه تور شما بدین صورت خواهد بود:

✔ روز اول: احتمالا قبل از ظهر به شهر نجف رسیده و بلافاصله به هتل محل اقامت خود خواهید رفت. پس از صرف ناهار هم به همراه مدیر کاروان به زیارت حرم مولا امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه‌السلام می‌روید. بعد از زیارت هم به هتل بازگشته و پس از صرف شام استراحت می‌کنید.

 • اولین زیارت حتما باید با همراهی مدیر کاروان انجام شود. در زیارت‌های بعدی می‌توانید به تنهایی به زیارت بروید.

✔ روز دوم: روز دوم تور نجف و کربلا در اختیار خودتان است. شما در این روز به زیارت مشرف شده و در صورت هماهنگی با مدیر کاروان به زیارت اهل قبور در قبرستان وادی‌السلام بروید.

 • در قبرستان وادی‌السلام قبور پیامبرانی همچون حضرت هود و حضرت صالح علیهم‌السلام و نیز مقام امام زمان (عج)، امام صادق (ع) و امام سجاد (ع) قرار دارد.

✔ روز سوم: در روز سوم اقامت در نجف سوار اتوبوس شده و عازم مسجد کوفه خواهید شد. در مسجد کوفه اعمال 12 مقام مسجد کوفه را به جای آورده و به زیارت مرقد میثم تمار، مسلم بن عقیل و مختار ثقفی خواهید رفت. پس از آن به هتل بازگشته و به زیارت حرم مولا امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه‌السلام مشرف می‌شوید.

✔ روز چهارم: در روز چهارم صبح اول وقت هتل خود در نجف را تخلیه کرده و با اتوبوس راهی مسجد سهله می‌شوید. یک ساعتی را در این مکان توقف خواهید داشت. بعد از زیارت مسجد سهله، باز هم سوار بر اتوبوس شده و راهی کربلا می‌شوید تا قبل از ظهر به کربلا برسید. پس از رسیدن به کربلا مستقیما به هتل محل اقامت خود رفته و پس از صرف ناهار آماده زیارت خواهید شد.

✔ روز پنجم و شش: این دو روز مختص زیارت حرمین شرفین حضرت ابوالفضل عباس و امام حسین علیه‌السلام است. در این دو روز همچنین سری به تل زینبه، خیمه گاه و مقام صاحب الزمان می‌زنید.

✔ روز هفتم: بعد از نماز صبح، سوار بر اتوبوس شده و راهی شهر سامراء خواهید شد. پس از زیارات حرم امام علی نقی هادی علیه‌السلام و امام حسن عسگری علیه‌السلام، دوباره سوار بر اتوبوس شده و به سمت کاظمین حرکت می‌کنید. در راه به زیارت حرم امام‌زاده سید محمد، فرزند امام هادی علیه‌السلام که در نزدیکی شهر سامراء قرار دارد رفته و پس از صرف ناهار در این مکان، عازم کاظمین خواهید شد. عصر روز هفتم هتل محل اقامت خود در کاظمین را تحویل گرفته و برای نماز مغرب و عشاء راهی حرم امامین شریفین، امام موسی کاظم علیه‌السلام و امام جواد علیه‌السلام می‌روید.

✔ روز آخر: صبح روز آخر هتل را تحویل خواهید داد. اگر تور شما هوایی باشد راهی فرودگاه بغداد شده و اگر تور شما زمینی باشد، با اتوبوس راهی مرز مهران خواهید شد. ناهار روز آخر را نیز در مسیر و در اردوگاه کوت صرف نموده و عصر روز هشتم (روز نهم سفر) به مرز خواهید رسید. در مرز سوار بر اتوبوس‌هایی که از قبل منتظر شما هستند شده و راهی شهر خود خواهید شد. شام آخر را نیز در یکی از رستوران‌های طرف قرارداد با سازمان حج و زیارت میل نموده و دست آخر نیز در همان نقطه‌ای که سفر خود را از آنجا آغاز کرده بودید، به سفر خود پایان می‌دهید.

خدمات تور زیارتی کربلا

 • بیمه مسافرتی
 • ترانسفر فرودگاهی (با هزینه)
 • تمامی وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار و شام از ابتدا تا انتهای سفر
 • مداح و مدیر کاروان با تجربه
 • گشت زیارتی شهرهای نجف، کربلا، سامراء و کاظمین

قیمت تور کربلا

مهم‌ترین فاکتور در قیمت تور کربلا، هوایی یا زمینی بودن تور است. تورهای هوایی کربلا معمولاً به‌ ازای هر نفر در حدود 1 میلیون تومان گران‌تر از تور کربلا زمینی است که این اختلاف به‌خاطر هزینه پرواز رفت و برگشت نجف است. علاوه بر این قیمت تور کربلا به عوامل دیگری از جمله کیفیت هتل و زمان سفر شما بستگی دارد. به طور مثال اگر متوجه اختلاف قیمت دو تور هوایی کربلا با مدت زمان یکسان شدید، حتما باید علت را جویا شوید. اگر هر دو تور متعلق به سازمان حج و زیارت باشند. تور گران‌تر روی هتل‌های خوب کربلا، نجف و کاظمین بسته شده است.

دلیل اختلاف قیمت تورهای کربلا

تنها دلیلی که برای وجود اختلاف قیمت بین دو تور هوایی یا دو تور زمینی کربلا وجود دارد مربوط به کیفیت هتل است. در تورهای گران‌تر معمولا در هتل‌های درجه “الف” کربلا و نجف اقامت خواهید داشت. اما اگر به دنبال رزرو تورهای ارزان‌تر هستید باید در هتل‌های درجه “ب” کربلا و نجف اقامت داشته باشید.

هزینه کودک در تور زیارتی کربلا

در تور نجف و کربلا نیازی به پرداخت هزینه برای کودکان زیر 2 سال نیست. اما هزینه کودک 2 تا 12 سال به صورت نیم بها محاسبه خواهد شد.

ویزای کربلا (ویزای عراق)؛ بدون ویزا به عراق بروید!

اگر قوانین جدید گردشگری را دنبال کرده باشید حتما به این موضوع برخورد کرده‌اید که قوانین جدیدی در تعاملات بین ایران و عراق وضع گردیده است. مهم‌ترین آن‌ها حذف روادید بین ایران و عراق می‌باشد. این موضوع به این معنی می‌باشد که برای سفر به عراق دیگر احتیاجی به اخذ ویزا عراق نخواهید داشت و تنها با در دست داشتن پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد به سادگی می‌توانید وارد خاک عراق شوید.

بهترین زمان سفر به کربلا

اگرچه هر زمانی برای سفر به کربلا و هر شهر زیارتی دیگر خوب است. اما شرایط سفر به کربلا در ایام مختلف سال متفاوت است. کربلا در برخی ایام مثل اربعین بسیار شلوغ است و در ایامی مثل تابستان که هوای کربلا به شدن گرم می‌شود بسیار خلوت است. از این رو بهترین زمان برای سفر به کربلا به خود شما بستگی دارد. اینکه چقدر شلوغی حرم را دوست دارید یا اینکه چقدر تحمل گرما را دارید.

افزایش قیمت تور کربلا در هوای خوب پاییز

در فصل پاییز، آب‌وهوای کربلا، معتدل و خوب است، میانگین دمای هوای کربلا در پاییز 19 درجه سانتیگراد است. به همین دلیل بسیاری پاییز را برای سفر به کربلا انتخاب می‌کنند. همین موضوع سبب افزایش قیمت تور کربلا در پاییز می‌شود. اگر افراد سالمند یا کودکان خردسال شما را در این سفر همراهی می‌کنند، یا با گرمای هوا مشکل دارید، با وجود بالا بودن قیمت تور کربلا در پاییز، باز هم بهتر است پاییز را برای سفر به کربلا انتخاب کنید.

تور زیارتی کربلا تابستان، پرحرارت اما خلوت و ارزان

کربلا بیابانی گرم و خشک است، کافی است در تابستان به این شهر سفر کنید، تا معنای بیابان و تشنگی را در این خاک غریب درک کنید. نه تنها در تابستان که در کل 6 ماهه اول سال هوای کربلا به شدت گرم و خشک است. در اواسط تابستان دمای هوای کربلا به 50 درجه هم می‌رسد. به همین دلیل هم بسیاری تابستان را برای خرید تور کربلا انتخاب نمی‌کنند، تا شهر کربلا در تابستان خلوت و تور زیارتی کربلا تابستانی ارزان شود. اگر مشکلی با گرمای هوا ندارید، بهتر است تابستان را برای سفر به کربلا انتخاب کرده تا علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، زیارت بهتری هم داشته باشید.

تور زیارتی کربلا در مناسبت‌های خاص

بسیاری ترجیح می‌دهند تا تور زیارتی کربلا را در ایام خاصی همچون شهادت یکی از ائمه و یا عید قربان تا غدیر تهیه کنند. حتی زمانی که تاسوعا و عاشورای حسینی وسط تابستان است هم تور زیارتی کربلا بسیار شلوغ و گران خواهد بود. از جمله این ایام می‌توان به دهه اول و دوم محرم، اربعین و دهه دوم و سوم ماه صفر، شهادت امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام، شهادت و ولادت ائمه اطهار و نیز عید مبعث، عید قربان و عید غدیر است.

 • اگر به دنبال تور کربلا ارزان هستید، سالمند یا کودک خردسال همراه شما نیست و با گرما مشکلی ندارید، در تابستان به کربلا سفر کنید.
 • اگر قصد سفر به کربلا در یکی از مناسب‌های مذهبی را دارید، باید هزینه بیشتری بپردازید، حتی اگر تابستان باشد.
 • اگر تحمل هوای گرم کربلا در تابستان را ندارید، با کمی هزینه بیشتر تور زیارتی کربلا را در پاییز خریداری کنید.
 • در تور کربلا زمستان، باید منتظر روزهایی معتدل و شب‌هایی سرد باشید.
 • اگر در تابستان به کربلا سفر می‌کنید، لباس‌های بسیار خنک با خود ببرید.

تور عتبات سازمان حج و زیارت چه تفاوتی با کاروان کربلا دارد؟

علاوه بر سازمان حج و زیارت که مسئول مستقیم برگزاری تورهای عتبات عالیات است، برخی کاروان‌های خصوصی نیز برگزار کننده تور زیارتی کربلا می‌باشند. اما تور زیارتی کربلا و نجف برگزار شده توسط سازمان حج و زیارت چه تفاوتی با تور برگزار شده توسط کاروان‌های زیارتی کربلا دارد؟

+ تفاوت تور کربلا سازمان حج و زیارت با دیگر کاروان‌های کربلا

دفاتر زیارتی غیرمجاز امکان تهیه ارز مسافرتی برای زائرین را ندارند، اما زائرین عتبات که از طریق سازمان حج و زیارت تور کربلا را تهیه کرده‌اند، با وارد کردن کد ملی خود در سیستم بانک ملی، امکان دریافت ارز دولتی را خواهند داشت.
کشور عراق کمی ناامن است و وجود نیروی امنیتی یکی از راهکارهای محافظت از جان و مال زائرین مسیر کربلا است و این امر فقط در کاروان عتبات سازمان حج و زیارت میسر است.
کلیه زائرین کربلا اعزامی توسط سازمان حج و زیارت با حداکثر سقف خدمات بیمه در عراق بیمه خواهند شد. در حالی که در اکثر دفاتر زیارتی غیر مجاز به منظور کاهش هزینه‌های زائرین، پوشش بیمه‌ای زائرین با حداقل قیمت را ارائه می‌کنند.
کاروان کربلا و نجف سازمان حج و زیارت دارای کادر پزشکی مجرب بوده و نیز با چند مرکز درمانی نیز قرارداد دارد. در حالی که در دیگر کاروان‌های کربلا کادر پزشکی وجود ندارد.
برخی کاروان‌های زیارتی زمان مسیر رفت و برگشت را نیز جزو زمان سفر در نظر می‌گیرند. در حالی که در تور کربلا سازمان حج و زیارت تنها زمان اقامت در کربلا، نجف، سامرا و کاظمین در نظر گرفته می‌شود.
در برخی از تورهای عتبات برگزار شده توسط کاروان‌های غیرمجاز، هزینه تشرف به کاظمین برعهده خود زائرین می‌باشد.
رسیدگی به شکایات زائرین کربلا اعزامی از طرف سازمان حج و زیارت، از دیگر مزایای سفر با تور زیارتی کربلا سازمان حج و زیارت است.
کاروان‌های غیرمجاز هیچ دفتری در کشور عراق به‌منظور پیگیری امور زائرین نداشته و در صورت هرگونه حادثه، آسیب بیشتری به زائرین وارد می‌گردد.
سازمان حج و زیارت به‌منظور رفاه حال زائرین عتبات عالیات زائرسراهایی را در شهرهای مرزی در نظر گرفته است. درحالی‌که دفاتر غیرمجاز با منتظر نگه‌داشتن زائر در نقطه صفر مرزی موجب خستگی بیش از حد زائر می‌گردند.
در تور زیارتی کربلا کاروان‌های غیرمجاز، هزینه غذای بین‌راهی برعهده خود مسافر است. در حالی که در تور کربلا سازمان حج و زیارت، مسافر در طول سفر هیچ‌گونه وجهی پرداخت نمی‌کند.
حذف اولین صبحانه و نیز حذف یک شب اقامت در کاظمین، از جمله کارهایی است که کاروان‌های زیارتی غیرمجاز به‌منظور کاهش هزینه‌های تور کربلا انجام می‌دهند.
پرداخت ورودی فرودگاه نجف توسط خود زائر از دیگر هزینه‌هایی است که در طول سفر به کربلا با کاروان‌های غیرمجاز وجود دارد.
برخی از کاروان‌های غیرمجاز به‌منظور کاهش هزینه‌های اسکان زائرین در هتل، خدمات هتل را دریافت نکرده و خودشان خدمات را با کیفیت بسیار پایین‌تری ارائه می‌دهند.
اختصاص اتاق ۳ یا ۴ تخته، از دیگر صرفه‌جویی‌هایی است که کاروان‌های کربلا غیرمجاز انجام می‌دهند. در حالی که کاروان کربلا سازمان حج و زیارت اتاق‌های ۲ و 3 تخته را در اختیار زائرین قرار می‌دهد.
خدمتگزاران تور زیارتی کربلا و نجف سازمان حج و زیارت با تجربه و گزینش شده هستند و در صورت قصور با آنان برخورد قانونی می‌گردد. اما کاروان‌های غیرمجاز در گزینش کارکنان خود صلاحیت فردی، اخلاقی و اجتماعی آنان را بررسی نکرده و مرجعی نیز جهت برخورد قانونی با آنان وجود ندارد.

اگرچه در ممکن است قیمت تور کربلا برگزار شده توسط مراکز غیرمجاز در مواردی پایین‌تر از تورهای سازمان حج و زیارت باشد. اما به‌خاطر دلایلی که ذکر کردیم، بهتر است با کمی هزینه بیشتر، تورهای کربلا و نجف سازمان حج و زیارت را از طریق آژانس‌های مسافرتی معتبر رزرو نمایید.

بهترین هتل‌های کربلا

شهر کربلا در هر زمانی از سال مسافرین زیادی دارد. از این‌رو هتل‌های کوچک و بزرگ بسیاری در شهر کربلا وجود دارد. بسیاری از زائرین کربلا نزدیکی به بین‌الحرمین و حرم امام حسین علیه‌السلام را مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب هتل در کربلا می‌دانند. به همین دلیل هم هتل‌های نزدیک بین‌الحرمین در کربلا بسیار گران می‌باشند. پس بهتر است علاوه بر نزدیکی به حرم امام حسین علیه‌السلام، فاکتورهای دیگری از جمله کیفیت خدمات و امکانات، غذا (غذای ایرانی) و موقعیت هتل‌های کربلا را نیز در نظر بگیرید. از جمله هتل‌های خوب کربلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

هتل ریحان کربلا: هتل 5 ستاره (Karbala Rayhaan by Rotana) یکی از هتل‌های لوکس کربلا است که در فاصله 1 کیلومتری از حرم امام حسین قرار دارد. به‌طوری‌که به‌راحتی و با 10 دقیقه پیاده‌روی می‌توانید خود را به بین‌الحرمین برسانید.

هتل کریستال کربلا: هتل کریستال یکی از گزینه‌های اقتصادی رزرو هتل در کربلا است که از نظر امکانات رفاهی در حد هتل‌های لوکس کربلا می‌باشد. اما مهم‌ترین جذابیت هتل کریستال کربلا، این است که در فاصله 500 متری از حرم امام حسین علیه‌السلام قرار دارد.

هتل لارسا کربلا: یکی از هتل‌های 4 ستاره کربلا که بسیار ارزان بوده و کارمندان آن نیز به زبان فارسی تسلط کامل دارند. هتل لارسا کربلا در فاصله 7 دقیقه‌ای از حرم حضرت ابوالفضل و حرم امام حسین علیه‌السلام قرار دارد.

هتل عطاءالحسین کربلا: یکی دیگر از هتل‌های کربلا که 20 دقیقه (پیاده) تا حرم فاصله دارد. کیفیت خدمات و امکانات هتل عطاءالحسین از دیگر هتل‌های 4 ستاره کربلا بهتر است.

هتل برج‌السفیر کربلا: یکی از لوکس‌ترین هتل‌های کربلا که 4 ستاره بوده و در فاصله 1.5 کیلومتری از حرم امام حسین علیه‌السلام قرار دارد.

هتل الاشیقر کربلا: هتل الاشیقر یکی از هتل‌های 2 ستاره کربلا است که در فاصله 300 متری از حرم امام حسین علیه‌السلام قرار داشته و یکی از هتل‌های ارزان کربلا به‌حساب می‌آید.

هتل عشتار کربلا: یکی از هتل‌های خوب کربلا که 6 دقیقه تا حرم امام حسین علیه‌السلام فاصله داشته و دارای آشپز ایرانی و منوی غذای کاملا ایرانی است.

هتل یاسمین کربلا: یکی از هتل‌های قیمت مناسب کربلا است که در خیابان باب القبله امام حسین قرار گرفته و 6 دقیقه تا حرم فاصله دارد. این هتل نیز دارای آشپز و منوی غذای ایرانی است.

هتل کربلا الدولی: هتل کربلا الدولی یک هتل 4 ستاره ایرانی و بزرگترین هتل کربلا است که در سال 1395 با حضور رئیس سازمان حج و زیارت تاسیس گردید. این هتل دارای امکانات بسیار خوبی بوده و فاصله کمی نیز تا حرم دارد.

هتل جبل المروه: هتل جبل المروه از دیگر هتل‌های نزدیک بین الحرمین است که فاصله کمی تا حرم امام حسین علیه‌السلام دارد. فاصله این هتل تا حرم امام حسین علیه‌السلام تقریبا 700 متر است.

سؤالات متداول تور کربلا

1. تور زیارتی کربلا هوایی و زمینی چه تفاوتی با هم دارند؟

تنها تفاوت تور کربلا هوایی و تور کربلا زمینی در نوع وسیله نقلیه تور بوده و به غیر از این مورد هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

2. تور زمینی کربلا از چه شهرهایی برگزار می‌شود؟

تور زمینی کربلا شرکت نهال‌گشت از همه شهرهای ایران برگزار می‌شود. کافی است برای ثبت‌نام اولیه با نهال‌گشت تماس گرفته و برای تحویل مدارک به نمایندگی نهال‌گشت در شهر خود مراجعه کنید.

3. تور هوایی کربلا از چه شهرهایی برگزار می‌شود؟

تور هوایی کربلا از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و گاهی اوقات نیز از شهرهایی مثل ساری، تبریز، کرمان و … برگزار می‌شود.

4. پوشیدن چادر رنگی در کربلا چه مشکلی دارد؟

مردم کشور عراق دید و حس خوبی نسبت به چادر رنگی نداشته و به پوشیدن چادر رنگی را برای خانم‌ها زشت می‌دانند.

5. پرواز تور کربلا هوایی بغداد ورود به چه معنی است؟

در تور کربلا هوایی معمولا پرواز شما به مقصد نجف اشرف بوده و در آخر نیز با پروازی از فرودگاه بغداد، کشور عراق را ترک خواهید کرد. اما در تور بغداد ورود مسیر تور شما کاملا برعکس خواهد بود.

6. در تور کربلا زمینی از کدام یک از پایانه‌های مرزی وارد خاک عراق می‌شویم؟

بسته به استان محل اقامت در تور زیارتی کربلا زمینی از طریق یکی از پایانه‌های مرزی مهران، چذابه و شلمچه وارد خاک عراق خواهید شد. البته راه ورود بسیاری از زائرین تور عتبات از طریق مرز مهران است.

7. مدت زمان تور زیارتی کربلا و نجف چند روز است؟

تور کربلا با توجه به درخواست مسافر و شرایط سفر ممکن است به صورت تور 7 شب و 7 روز کربلا – نجف – کاظمین، تور 6 شب و 7 روز کربلا – نجف – کاظمین و تور 5 شب و 6 روز کربلا – نجف – کاظمین برگزار شود.

تورهای پیشنهادی

از این تور بشنوید

تور مشهد هتل بین المللی قصر (زمینی و هوایی)